Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Licitatie seap garantie participare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Licitatie seap garantie participare

am constituit garantia de participare la o licitatie pe Seap. Am ajuns in faza cand mi se cer documentele DUAE. Din anumite motive nu mai doresc sa castig licitatia. Ce trebuie sa fac sa nu pierd garantia de participare?
george-neagu, moderator
Pentru a nu pierde garantia de participare la lictatie trebuie sa participati dar sa nu licitati iar apoi sa solicitati restituirea garantiei.
Cred ca gresiti.
Garantia de participare la licitatie nu se poate pierde decat de adjudecar, daca nu plateste pretul adjudecarii si daca se vinde ulterior imobilul la un pret mai mic si doar pentru diferenta de pret si eventualele cheltuieli pentru revanzare la licitatie publica.

Dna, solicitati executorului sa va scrie pe recipisa ca puteti retrage cautiunea.