avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... solicitare penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

solicitare penalitati de intarziere

Buna ziua,

Am desfasurat raporturi comerciale in baza unui cvc cu o societate comerciala careia i-am livrat marfa.
Mereu a platit cu intarziere. In prezent mai are un debit de aprox 7000 lei, la care am calculat penalitati de intarziere. Intentionez sa introduc o ordonanta de plata.
Pot sa-i calculez penalitati de intarziere si pt facturile emise incepand cu 01.02.2010 si sa le solicit eventual pe cale separata (ma gandesc la o actiune in pretentii)?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: vidus , utilizator 13:11, 22 Septembrie 2011
Eu as solicita penalitatile tot prin ordonanta de plata, nu ai nimic de pierdut.

Daca nu reusesti asa, faci actiune pe dreptul comun si nici nu mai faci convocare la conciliere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare penalitati retroactive la un contract comercial Clau Clau Pentru un contract de chirie spatiu comercial incheiat in 2005 si valabil pana la 1.01.2012 pe parcursul caruia facturile emise de catre furnizor au fost ... (vezi toată discuția)
Convocare la conciliere adelamante adelamante Buna ! Cand debitorul e persoana fizica se poate face convocare la conciliere directa ( creditorul e societae comerciala) sau trebie sa fie intre ... (vezi toată discuția)
Factura de penalitati alina_vi alina_vi O societate care are un contract comercial in derulare a emis mai multe facturi care nu au fost achitate. Contractul prevede calcularea penalitatilor de ... (vezi toată discuția)