Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... solicitare penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

solicitare penalitati de intarziere

Buna ziua,

Am desfasurat raporturi comerciale in baza unui cvc cu o societate comerciala careia i-am livrat marfa.
Mereu a platit cu intarziere. In prezent mai are un debit de aprox 7000 lei, la care am calculat penalitati de intarziere. Intentionez sa introduc o ordonanta de plata.
Pot sa-i calculez penalitati de intarziere si pt facturile emise incepand cu 01.02.2010 si sa le solicit eventual pe cale separata (ma gandesc la o actiune in pretentii)?
Multumesc anticipat!
Eu as solicita penalitatile tot prin ordonanta de plata, nu ai nimic de pierdut.

Daca nu reusesti asa, faci actiune pe dreptul comun si nici nu mai faci convocare la conciliere.