avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa 50-60 de ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa 50-60 de ani de la deces

Buna seara

Am urmatoarea situatie:
1. Bunica mea a murit acum 50-60 de ani
2. Bunicii mei aveau 2 copii minori (2 respectiv 8 ani)
3. Bunicii mei aveau un teren si o casa cu 2 camera
4. Bunicul meu ave a un teren primit de la stat pentru ca fost in razboi. Terenul a fost primit inainte de casatorie cu bunica mea
4. Bunicul nu a deschis succesiunea dupa moartea bunicii Melendez
4. Bunicul s-a recasatorit
6. Din casatorie a rezultat un copil
7. In 2002 bunicul a murit si s-a deschis succesiunea
9. Terenul s-a impart it in 3 parti egale intre cei 3 copii
10. Casa si terenul pe care se afla casa (cumparat de bunicii mei) I-au ram as celui de-al treilea copil rezultat din cea de-a Doua casatorie

Intrebare: se mai poate deschide succesiunea dupa bunica mea?
Cel mai recent răspuns: noormarie , utilizator 22:45, 21 Septembrie 2011
Ati spus ca bunicul cu prima sotie a avut un teren si o Casa, in afara de pamantul care I a fost dat ca veteran de razboi, in componenta masei succesorale a intrat si acel teren si Casa facut cu prima bunica sa zicem? Daca da , inseamna ca s a facut si succesiunea dupa bunica, cu prilejul succesiunii bunicului, ca succesiuni successive, eliberandu se un singur certificat de mostenitor.
Bunica a murit inaintea bunicului , deci bunicul a mostenit-o.Ce rost mai are deschiderea succesiunii dupa bunica ?
In componenta masei succesorale a intrat numai terenul primit de bunicul meu ca veteran de razboi. Casa si terenul afferent a fost donat de catre bunicul meu si cea de-a Doua sotie celui de-al treilea copil resultant din a doua casatorie. Ce drept ave a cea de-a Doua so tie sa semneze in actul de donatie?
Pai cum ramane cu cei 2 copii minori? Ei nu aveau dreptul la mostenire?
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire ani.nastase ani.nastase mama mea a plecat in anul 1994 la tara sa aibe grija de mama ei si dupa decesul mamei ei de fratele ei.impozitul pe pamint si casa le-a platit mama in ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate , mostenire Madalin932 Madalin932 Bunicul meu a murit si a fost unicul proprietar pe un teren cu mentiunea in actul casei ca este casatori cu x . bunicii mei au avut 2 copii, 1 a murit si 1 ... (vezi toată discuția)
Cum deschid succesiunea in instanta marfan marfan buna ziua, am un bunic pentru care nu s-a deschis inca succesiunea. toate bunurile lui sunt insa trecute pe numele sotiei lui (bunica) si chiar, dintr-o ... (vezi toată discuția)