Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa 50-60 de ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa 50-60 de ani de la deces

Buna seara

Am urmatoarea situatie:
1. Bunica mea a murit acum 50-60 de ani
2. Bunicii mei aveau 2 copii minori (2 respectiv 8 ani)
3. Bunicii mei aveau un teren si o casa cu 2 camera
4. Bunicul meu ave a un teren primit de la stat pentru ca fost in razboi. Terenul a fost primit inainte de casatorie cu bunica mea
4. Bunicul nu a deschis succesiunea dupa moartea bunicii Melendez
4. Bunicul s-a recasatorit
6. Din casatorie a rezultat un copil
7. In 2002 bunicul a murit si s-a deschis succesiunea
9. Terenul s-a impart it in 3 parti egale intre cei 3 copii
10. Casa si terenul pe care se afla casa (cumparat de bunicii mei) I-au ram as celui de-al treilea copil rezultat din cea de-a Doua casatorie

Intrebare: se mai poate deschide succesiunea dupa bunica mea?
Ati spus ca bunicul cu prima sotie a avut un teren si o Casa, in afara de pamantul care I a fost dat ca veteran de razboi, in componenta masei succesorale a intrat si acel teren si Casa facut cu prima bunica sa zicem? Daca da , inseamna ca s a facut si succesiunea dupa bunica, cu prilejul succesiunii bunicului, ca succesiuni successive, eliberandu se un singur certificat de mostenitor.
Bunica a murit inaintea bunicului , deci bunicul a mostenit-o.Ce rost mai are deschiderea succesiunii dupa bunica ?
In componenta masei succesorale a intrat numai terenul primit de bunicul meu ca veteran de razboi. Casa si terenul afferent a fost donat de catre bunicul meu si cea de-a Doua sotie celui de-al treilea copil resultant din a doua casatorie. Ce drept ave a cea de-a Doua so tie sa semneze in actul de donatie?
Pai cum ramane cu cei 2 copii minori? Ei nu aveau dreptul la mostenire?
Va multumesc pentru raspuns.