Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC si radiere societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC si radiere societate

Angajata aflata in concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani sufera incetarea contractului de munca in cazul dizolvarii societatii ? Cu art. 60 alin.2 din CM republicat ?
(tinem seama ca la art. 60 alin.1, lit. e). nu se poate dispune concedierea in cazul sus-mentionat ).

multumesc,

Daca firma s-a radiat , trebuia sa va inceteze c.i.m. , daca firma este radiata , iar lichidatorul si-a terminat mandatul primit in legatura cu acea firma nu cred ca mai exista posibilitatea de a va face o decizie de incetare a c.i.m. de aceea va trebuie o hotarare judecatoreasca(litigiile de munca sunt fara taxe).

Dupa terminarea cic trebuie sa va adresati AJOFM (somaj) pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
Pentru ce-i trebuie o hotarare judecatoreasca ? ... ca sa-i fie respinsa .. decizia de incetare a c.i.m. va trebuie sa fie emisa de catre lichidator la data radierii societatii si nu la data terminarii CCC ...

Iar la somaj trebuie sa mearga in termen de maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m. ...
Buna freelis,

Am o cunostinta care se afla cu contract suspendat pt cic la o firma care a fost radiata si nu i-au incheiet cim in acel moment si nici nu au instiintat-o de acest lucru. Cand s-a prezentat la ITM i s-a spus ca ei nu au in ce baza sa constate aceasta incetare si ca ii trebuie hotarere judecatoreasca.

Multumesc.
dureaza ceva vreme pana sa obtina o hotarare judecatoreasca ... pana la obtinerea ei , trece termenul de depunere la somaj ...
In aceasta situatie sunt eu acum.Sa inteleg ca nu o sa pot depune actele.pt.somaj

DINESCU FLORENTA a scris:

Daca firma s-a radiat , trebuia sa va inceteze c.i.m. , daca firma este radiata , iar lichidatorul si-a terminat mandatul primit in legatura cu acea firma nu cred ca mai exista posibilitatea de a va face o decizie de incetare a c.i.m. de aceea va trebuie o hotarare judecatoreasca(litigiile de munca sunt fara taxe).

Dupa terminarea cic trebuie sa va adresati AJOFM (somaj) pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.