avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC si radiere societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC si radiere societate

Angajata aflata in concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani sufera incetarea contractului de munca in cazul dizolvarii societatii ? Cu art. 60 alin.2 din CM republicat ?
(tinem seama ca la art. 60 alin.1, lit. e). nu se poate dispune concedierea in cazul sus-mentionat ).

multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:52, 15 Octombrie 2019

Daca firma s-a radiat , trebuia sa va inceteze c.i.m. , daca firma este radiata , iar lichidatorul si-a terminat mandatul primit in legatura cu acea firma nu cred ca mai exista posibilitatea de a va face o decizie de incetare a c.i.m. de aceea va trebuie o hotarare judecatoreasca(litigiile de munca sunt fara taxe).

Dupa terminarea cic trebuie sa va adresati AJOFM (somaj) pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
Pentru ce-i trebuie o hotarare judecatoreasca ? ... ca sa-i fie respinsa .. decizia de incetare a c.i.m. va trebuie sa fie emisa de catre lichidator la data radierii societatii si nu la data terminarii CCC ...

Iar la somaj trebuie sa mearga in termen de maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m. ...
Buna freelis,

Am o cunostinta care se afla cu contract suspendat pt cic la o firma care a fost radiata si nu i-au incheiet cim in acel moment si nici nu au instiintat-o de acest lucru. Cand s-a prezentat la ITM i s-a spus ca ei nu au in ce baza sa constate aceasta incetare si ca ii trebuie hotarere judecatoreasca.

Multumesc.
dureaza ceva vreme pana sa obtina o hotarare judecatoreasca ... pana la obtinerea ei , trece termenul de depunere la somaj ...
In aceasta situatie sunt eu acum.Sa inteleg ca nu o sa pot depune actele.pt.somaj

DINESCU FLORENTA a scris:


Daca firma s-a radiat , trebuia sa va inceteze c.i.m. , daca firma este radiata , iar lichidatorul si-a terminat mandatul primit in legatura cu acea firma nu cred ca mai exista posibilitatea de a va face o decizie de incetare a c.i.m. de aceea va trebuie o hotarare judecatoreasca(litigiile de munca sunt fara taxe).

Dupa terminarea cic trebuie sa va adresati AJOFM (somaj) pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.

Alte discuții în legătură

Firma radiata...in timp ce contractul de munca era suspendat pt crestere copil irina_83 irina_83 Buna seara!Revin dupa 2 ani cu o noua problema:...cand am intrat in concediu de crestere copil in urma cu 2 ani,firma a intrat in insolventa...ulterior in ... (vezi toată discuția)
Somaj mihu03gaby mihu03gaby Buna ziua, situatia mea e asa: acum sunt in concediu ingrijire copil pana maine, maine implineste copilul 2 ani, inainte sa intru in maternitate am lucrat 2 ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa cic, firma radiata Cristina-Ioana2015 Cristina-Ioana2015 Buna ziua, Momentan sunt in CIC cu cel de al doilea copil, am avut doua concedii legate ptr ca difererenta intre copii este de 1 an si 10 luni. Luna ... (vezi toată discuția)