Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... progam de vizitare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

progam de vizitare minori

Buna ziua,
Am doi copii unul de 1 an si 8 luni si altu de 2 luni si doresc sa divortez. Motivul este abuz fizic sau domestic (nu stiu cum se cheama in termeni judecatoresti), am certificat medico-legal ca sa dovedesc.Am doar un certificat dar s-a intamplat de mai multe ori..., certificatul arata ca m-a abuzat cand eram gravida,nu stiu cat conteaza asta... si m-am hotarat sa divortez.
As vrea sa stiu daca la proces im trebuie martori si daca exista un program de vizita standard.Mentionez ca dupa divort intentionez sa plec din localitate si normal copii vor ramane la mine.
Multumesc anticipat!
Serviciul nu-i permite sa stea prea mult cu noi dar nici cand e acasa nu are grija de copii,eu ma zbat singura. A fost de 2 ori violent cu fata cea mare, o data a dat cu telecomanda in ea si a doua oara a lovit-o cu piciorul. Nu i-a lasat urme ca sa-i scot si ei certificat medico-legal dar nu a fost nimeni defata asa ca nu am martori ca a lovit si copilul...:( cum pot convinge judecatorul in conditiile astea...?
Daca recunoaste ca a lovit-o ati dovedit.
De convins poate ca nu o sa convingeti judecatorul dar poate ca o sa se gandeasca si la acest lucru.

avocat Claudiu Lascoschi