Forum Discuţii juridice Executare silită motive contestatie licitatie vanzare
Discuție deschisă în Executare silită

motive contestatie licitatie vanzare

As vrea sa intreb daca am o hotarare irevocabila din ianuarie 2010 din cadrul pocesului de partaj, nu sunt valabile prevederile art.673 Cproc,civ, care arata ca o executare se face in termenul max de 60 de zile de la hoatararea irevocabila? Si de asemena , as vrea sa mai intreb care este comisionul maxim al unui executor pt executare silita si pt vanzarea prin licitatie? Se poate tine cont de ordinul2550 din 14.11.2006 in acest sens?
gi-jane2, moderator
sammy44 a scris:

As vrea sa intreb daca am o hotarare irevocabila din ianuarie 2010 din cadrul pocesului de partaj, nu sunt valabile prevederile art.673 Cproc,civ, care arata ca o executare se face in termenul max de 60 de zile de la hoatararea irevocabila? Si de asemena , as vrea sa mai intreb care este comisionul maxim al unui executor pt executare silita si pt vanzarea prin licitatie? Se poate tine cont de ordinul2550 din 14.11.2006 in acest sens?

Daca bunul imobil urmeaza a fi scos la licitatie, conform disp. art.613 ind.12, (2) C.proc.civ., care prevede un termen de 60 de zile...ca termen de licitatie, socotit de la data primirii incheierii prin care s-a dispus, de catre instanta, vanzarea vazarea bunului de catre executorul judecatoresc, inseamna ca , deoarece partile nu s-au inteles cu privire la "atribuirea" bunului imobil, acesta este scos la vanzare prin licitatie publica...

Deoarece instanta a dispus vanzarea bunului in conditiile disp. art.613 ind.11 C.proc civ., inseamna ca instanta a dispus prin incheiere vanzarea bunului stabilind ca acest lucru sa se faca de catre executorul judecatoresc.

Dvs. ne spuneti vorbiti despre o hotarare inrevocabila...ceea ce este cu totul altceva.
Reveniti cu precizari, va rog.

Executorul judecatoresc stabileste cheltuielile de executare-sumele ce trebuiesc platite, prin proces-verbal, pe baza dovezilor prezentate de parti (cheltuielile de executare sunt, teoretic, in sarcina debitorului insa...in prealabil, sunt avansate de catre creditor) in conditiile legii ( art.371 ind.7 c.proc.civ.).Daca acestea vi se par exagerate, puteti contesta p.v. incheiat de executorul judecatoresc-care este titlu executoriu (art.371 ind.7 (4) c.proc.civ.), pe calea contestatiei la executare (art.399 c.proc.civ.).