Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract voluntariat

buna seara. as avea nevoie de o informatie. am un loc de munca *nu are legatura cu profesia de baza*si as dori sa inchei un contract de voluntariat pentru a -mi profesa meseria de baza. am urmatoarea intrebare:contractul de voluntariat ma ajuta ca si vechime in munca?mentionez ca nu doresc plata pentru munca depusa ci vreau sa imi acumulez vechime in specialitate.ce alta alternativa am?nu doresc sa inchei un contract de munca in urma caruia sa platesc obligatii la stat.va multumesc anticipat
Contractul de voluntariat se incheie numai cu o persoana juridică de drept public sau persoana juridică de drept privat, fără scop patrimonial, care administrează activitatea de voluntariat, iar activitatea desfăşurată trebuie sa fie în domenii urmatoare : asistenţa şi serviciile sociale, protecţia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protecţie a mediului, social şi comunitar şi altele asemenea