Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbarea sediului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbarea sediului

am o societate si i-am schimbat de curand sediul in aceeasi localitate. certificatul de inregistrare fiscala se schimba. si daca da in cat timp?
trebuie sa depuneti la reg. comertului o decizie a asociatului unic/hotarare a ad. generale in care se prevede schimbarea sediului social. trebuie sa actualizati actul constitutiv. o sa va trebuiasca si de la finante aviz pentru noul sediu social. de la reg. comertului, vi se va elibera un alt certificat. actul constitutiv si decizia trebuie inregistrate in 15 zile de la redactare
Dupa ce obtineti actele de la ORC trebuie sa mergeti la Administratia Finanpelor Publice pentru a schimba si certificatul de inregistrare fiscala. Daca nu ma insel termenul este de 15 zile de la data la care ati obtinut actele de la ORC.