Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ajutor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ajutor

Schim sediul social si redactez decizia AGA.
In decizia AGA am specificat ca hotarasc 1. (schimbare sediu social). Pentru a mai adauga 3 coduri CAEN in actul constitutiv daca tot il reactualizaz, e necesar sa trec in decizia AGA ( achizitionare a inca 3 coduri CAEN si codurile lor ) sau nu e necesar. Si cum procedez .... pe langa cele 200 de coduri din actul vechi le adaug si pe cele 3 si ma prezint cu actul constitutiv reactualizat cu 203 coduri, voi anuta la reg. cand voi depune dosarul? Sau il reactualizez pe cel vechi si il las cu cele 200 cooduri ale lui, si voi anunta la reg. ....dar asta ar insemna sal reactualizez de doua ori. Cum procedez?
Este necesar ca in hotararea A.G.A. sa precizati adaugarea, nu "achizitionarea", activitatilor secundare (formulati astfel: 1. Schimbarea sediului social al societatii de la adresa ... la adresa ....
2. Adaugarea la obiectul secundar de activitate al societatii a urmatoarelor activitati: ...., ...., .....).
Redactati actul constitutiv actualizat al societatii (cu noua adresa si cu cele 3 activitati in obiecte secundare), iar cand depuneti documentele pentru schimbarea sediului, depuneti si actul constitutiv actualizat. Atentie ca trebuie sa preschimbati toate documentele societatii emise de Registrul Comertului - certificatul de inregistrare si certificatele constatatoare prin care v-ati autorizat activitatile pe care le desfasurati.
(certificatul de inregistrare si certificatele constatatoare) acestea nu le redacteaza reg. com. ? sau pot face si eu redactarea acestora ?
Certificatul de inregistrare si constatatoarele sunt eliberate de Registrul Comertului si avand in vedere ca pe acestea este inscrisa adresa sediului social al societatii, dvs. il schimbati, trebuie sa le predati pentru a va emite altele cu noua adresa a sediului.
Cand depuneti dosarul cu hotararea AGA si actul constitutiv actualizat este necesar sa depuneti si aceste documente pentru a fi preschimbate.