Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... canalizare infundata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

canalizare infundata

Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce este de facut in urmatoarele cazuri:
1. S-a infundat teava de scurgere pe coloana de baie si s-au inundat toate apartamentele de la penultimul etaj pana la parter; proprietarul de la etajul 1 a contactat administratorul si i-a cerut un instalator sa rezolve problema; a venit instalatorul, a bagat ”sarpele” si a desfundat canalizarea ( tevile fiind vechi de cel putin 10 ani); unul din proprietari are asigurare la casa si vrea sa-si recupereze banii de la firma de asigurari si a cerut administratorului sa-i dea o hartie (din partea asociatiei, ca o constatare ca teava s-a infundat intre etajele superioare pana la el ( etaj 1).
Iar a 2-a problema legata de acelasi prorietar: la cateva zile, a sunat iar administratorul ca este inundat de vecinul de deasupra; s-a dus un instalator si cu acceptul proprietarului s-a verificat si s-a constatat ca ii curge bazinul de la wc.; instalatorul i-a spus care este problema si acesta a zis ca o va rezolva zilele acestea. Cel inundat ( acelasi ca in situatia de mai sus) vrea iar o hartie in care sa se specifice ca peretii i-au fost inundati din cauza vecinului de deasupra pentru a putea sa-si recupereze banii de la firma de asigurare
Ce este de facut in aceste cazuri: s-i dea asociatia o fartie pentru fiecare caz in parte cu ce s-a intamplat? nu trebuia sa-i comunice presedintelui sau administratorului ca vrea sa recupereze banii de la firma de asigurare si pentru fiecarer caz in parte se facea un proces verbal la fata locului in care se specifice ce s-a intamplat si semnau ce-i prezenti in el? sau cum trebuia procedat, pt ca mai departe firma de asigurari v-a da in judecata Asociatia sa-si recupereze banii, nu?
Va multumesc pentru ajutor
firma de asigurari vine si constata cele intamplate, nu este nevoie de nici o hartie din partea asociatiei!
asa functioneaza asigurarile!
Este nevoie de ”hartie”din partea asociatiei.Cand firma de sigurare va veni la fata locului
pentru constatari,poze,etc va solicita o astfel de hartie din partea asociatiei,semnata si parafata
de presedinte.In ea se va scrie care este cauza.
1o ani conducta nu este veche.In general 25 de ani au garantie de la constructor.Dupa acesti ani
administratia este cea care deconteaza reparatia.-
Normal trebuiesc doua adeverinte,fiin doua motive de inundatie.
Eu consider ca nu trebuie 'hartie" de la asociatie. Nu cred ca in contractul incheiat cu firma de asigurare se prevede o asemenea procedura. Asiguratorul incheie polita de asigurare si daca apartamentul este intr-un bloc fara asociatie de proprietari sau locatari, si pentru un apartament situat intr-o vila cu 2-3 apartamente sau pentru o casa singura pe pamant.
Dar, aici pe avocatnet sunt si specialisti in asigurari care-ar putea sa ne explice mai pe indelete.
asiguratul, este obligat sa anunte firma de asigurare in termen de 24 ore de la eveniment despre producerea acestuia!
se formeaza o comisie ce se deplaseaza la fata locului si stiu ei mai departe ce au de facut!

asa ca... daca eu am pile la presedinte si primesc o hartie ca m-a inundat vecinul. ma duc cu ea la asigurator...:secret:... imi voi zugravi tot apartamentu din trei in trei luni...:strambatura:
Din experienta m-a inundat vecinul de sus dar nu din vina lui Conducta de alimentare cu apa
calda a cedat.A venit constatatorul,a facut fotografii si suma a fost de 12o Ron.(suma platita
de asociatie)
Dar ca sa nu se intample si pe viitor s-a schimbat bucata de conducta pe lungimea apartamentului.
de sus si jumatate la mine.S-a spart faianta zid in ambele apartamente.Toata lucrarea a costat
85o Ron.
Constatatorului i-a trebuit adeverinta de la asociatie.Pentru ca sunt presedinta blocului si sa nu existe
discutii am facut proces verbal cu martori ,de la etaje diferite scara diferita.(fotografii)
Asiguratorul nu plateste pentru intrega suprafata a apartamentului(nici macar a camerei)ei au
niste indicatori dupa care se ghideaza si pagubitul nu isi recupereaza toate cheltuielile.