Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unei DONATII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unei DONATII

Buna ziua...
As vrea si eu sa aflu cum se poate anula o donatie... Care sunt toate procedurile mai exact.
Am nevoie de anularea unei donatii facute de tatal meu unor persoane carora trebuia sa le doneze o suprafata de pamant. Insa in acel act de donatie a fost trecuta si alta suprafata de pamant (aflata langa casa tatalui meu) pe langa aceasta care trebuia donata.
Tatal meu este foarte batran ... are 85 de ani si nu a stiut ce semneaza. Iar persoana care i-a dat actul sa semneze i-a spus doar te acea parte de pamant care trebuia donata ... nu de cea ce era scris pe act.
De aceea vreau sa stiu cum se poate anula un act de donatie.
Actul de donatie , se poate anula numai prin hotarire judecatoreasca , chemindui in judecata pe cei care au primit donatia. Angajati un aparator si rezultatul va va fi favorabil , succes .
mariiky a scris:

Actul de donatie , se poate anula numai prin hotarire judecatoreasca , chemindui in judecata pe cei care au primit donatia. Angajati un aparator si rezultatul va va fi favorabil , succes .

Domiciliu meu este in Rm.Valcea... Iar Domiciliul tatalui meu se afla in Salaj, la fel ca si al persoanelor respective.
Unde trebuie chemati in judecata ? Salaj sau Valcea?
In Salaj, la domiciliul paratilor. Actul se poate anula pentru ca exista eroarea obstacol la incheierea actului, respectiv tatal dvs. a avut credinta ca incheie actul pentru o anumita suprafata de teren, iar cealalta parte a avut in vedere un alt bun. Pentru lipsa acordului de vointa la incheierea actului, sanctiunea este nulitatea absoluta a actului.
Mult succes
Chemarea in judecata o veti face la judecatoria din Salaj ,acolo au domiciliul ce-i pe care ii veti chema in judecata.
Unde a fost incheiat actul de donatie? Spuneti ca persoana care a primit donatia i-a dat actul sa-l semneze si tatal nu a stiut ce semneaza...In primul rand, ca sa aveti ce anula, contractul de donatie trebuia sa fie incheiat la notarul public, in forma autentica. Daca nu este incheiat in forma autentica, este nul din start si nu mai aveti nevoie de nici un proces.