Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gravida-drept la ore libere platite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gravida-drept la ore libere platite

buna ziua
va rog sa-mi spuneti ca articol prevede ca o gravida poate beneficia de ore libere platite(16 ore /luna).
multumesc
OUG 96/2003:
Art. 2, c) salariata gravida este femeia care anunta in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si anexeaza un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sa ii ateste aceasta stare;
Art. 15. - Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide dispensa pentru consultatii prenatale in limita a maximum 16 ore pe luna, in conditiile prevazute la art. 2 lit. f), in cazul in care investigatiile se pot efectua numai in timpul programului de lucru, fara diminuarea drepturilor salariale.