Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Citare prin afisare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Citare prin afisare.

un martor citat prin afisare, nu se prezinta la proces. ce se intampla in aceasta situatie? se remunta la martor? Care este sanctiunea martorului?
Se dispune mandat de aducere a martorului, iar daca asta nu rezolva situatia se va dispune un alt mandat de aducere cu insotitor.
Buna ziua

Instanta poate pune in discutia partilor renuntarea la martorul propus, avand in vedere neprezentarea in mod repetat la termenul fixat pentru judecata.
Deasemeni instanta de judecata poate cita martorul cu mandat de aducere, sau poate amenda martorul daca se poate proba reaua-credinta a acestuia ca urmare a neprezentarii la termenul de judecata

Toata stima
Va multumesc!
Ce fel de proces este?
Civil sau penal?