Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Penalitati asigurari sanatate obligatorii daca eram ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Penalitati asigurari sanatate obligatorii daca eram angajat?

Buna ziua,

Am primit o notificare de la CASS Cluj si o decizie de impunere din oficiu privind restante la plata asigurarilor de sanatate in perioada 2006-2008 + penalizari. Suma se ridica la 2700 RON. Mentionez ca in acea periada am avut carte de munca dar si PFA cu aceeasi firma, insa din 2008 Oct am inchis PFA-ul. Ce ma sfatuiti? chiar trebuie sa platesc?
Buna ziua. Daca am inteles intrebarea dvs., doriti sa stiti daca dvs., in calitate de PFA, datorati taxe CASS. Raspunsul este afirmativ. Pentru calitatea de salariat pe care ati detinut-o concomitent, firma angajatoare a datorat si achitat CASS aferent contractului dvs. de munca/salariului inscris in acesta. Pentru venitul din contractul PFA, trebuie sa platiti dvs., indiferent ca ati suspendat activitatea PFA-ului intre timp, taxele fiind datorate pentru perioada cat ati avut activitate pe PFA. Avand in vedere modificarea adusa in 2.09.2011 Codului Fiscal, in cazul in care achitati integral debitul principal pana la 31.12.2011, nu mai datorati penalitatile aferente. In cazul dvs. daca achitati cei 2700 lei pana la finele anului, nu mai trebuie sa platiti penalitatile calculate (si care cresc).
Daca se achita debitul nu se mai platesc penalitatile de inarziere, dar se platesc dobanzile (majorarile de intarziere) de intarziere conform OG nr. 30/2011.

Am fost azi la CASS cluj, dar mi s-a transmis ca OG nr.30/2011 nu se aplica in cazul lor.
Mi s-a parut raspunsul cusut cu ata alba, sau chiar e adevarat?

Altfel spus pentru o contributie de 1800RON, am majorari datorate intarzierii de 2111 RON si penalitate 278.