Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor!

buna ziua ar putea cineva s-a imi dea un sfat ,problema este urmatoarea ,eu sunt divortata si am o hotarire definitiva si irevocabila in care mi-a fost incredintate 2 minore dar momentan eu sunt in italia si as vrea sa-mi iau fetitele cu mine "as vrea sa stiu pot sa ìi fac o procura surorii mele prin care sa le poata face pasaport la minore si sa mi le aduca ea ìn italia" cum se procedeaza?#-o#-o;fetele nu au pasaport...va multumesc!
Cererea poate fi formulată de o persoană împuternicită de dv. prin procură specială, autentificată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori de autorităţile străine, în condiţiile prevăzute de lege.
Odata obtinut pasaportul, ca sa calatoreasca la dv. ttrebuie insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a dv. care cuprinde:
1.acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
statul (statele de destinatie);
2.perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
3.datele de identitate ale insotitorului respectiv;
4.extrasul de cazier judiciar al insotitorului;
5.documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane) adica compania de zbor, ce de obicei are un serviciu pentru asa ceva.
Nu uitati sa-i trimiteti si hotararea de divort in original, definitiva si irevocabila si certificatele de nastere ale fetitelor in original.
procura o pot face la un notar in italia? este valabila una singura ptr.pasapoarte si ptr. la vama?va multumesc!
Procura se face pentru sora dvs sa depuna actele necesare si sa I se elbereze pasapoartele minorelor. Cealalta nu este procura este declaratie acord prin care dvs va dati acordul ca fii ele dvs minore sa calatoreasca insotite de X in Tara Y in perioada ....... Cu mijlocul de transport.....se poate face la consulatul Romaniei in Italia sau la un notar din Tara respectiva.