Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantare cont curent bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantare cont curent bancar

Va salut,
Conturile bancare ale persoanelor fizice au acelasi regim de garantare ca si depozitele bancare in cazul falimentului bancii,respectiv in limita plafonului de 100000 Euro?
Cu stima.
Da. Garantarea conturilor si a depozitelor se face tocmai pentru protejarea contra falimentului bancii.
Buna seara,

Da, Fondul de Garantare al Depozitelor Bancare garanteaza toate sumele depuse in orice tip de cont bancar, in limita plafonului de 100000 euro.