Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Am o matusa (sora a tataului meu-decedat) care este vaduva, fara copii. Matusa mai are frati in viata. Ce se intampla daca pana la moartea dansei nu se face testament? Dar daca face testament ca lasa averea pe mine, aceasta poate fi contestata? Sau ce se poate face ca mostenirea sa nu poata fi contestata (contract de vanzare-cumparare)?
testament legatar universal
1. Testament autentic prin care dvs sunteti desemnat legatar universal.
2. Contract de intretinere cu matusa , matusa fiind asistata conform Lg 17/200 de un reprezentant al autoritatii tutelare.