Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare profesor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare profesor

Buna!
sunt absolventa a Liceului pedagogic si a facultatii de Administratie publica si activez in invatamantul primar. As vrea sa stiu daca conform OMECTS 3751-2011, am dreptul sa fiu incadrata ca profesor in invatamantul primar de la 1 sept 2011
Da., cf. art 248 (4)
Absolventilor liceelor pedagogice, ai scolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau ai altor scoli echivalente incadrati in invatamantul prescolar si primar, care, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, au absolvit ciclul de licenta, li se considera indeplinita conditia pentru ocuparea functiilor didactice de profesor pentru invatamantul prescolar, respectiv profesor pentru invatamantul primar.
Multumesc pentru raspuns
Buna, dar eu care sunt absolventa al liceului pedagogic si am terminat facultatea de comunicare si relatii publice in iulie 2011, deci dupa data intrarii in vigoare a acestei legi cum voi fi incadrata?
Multumesc
iulika2025, utilizator
greu de spus!
probabil se va da o derogare sau va veti echivala cumva... adresati-va ministerului si vedeti care este pozitia lor... sa speram ca bipeda :">