Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa moartea mamei.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa moartea mamei.

Buna ziua,cam aceeasi problema am si eu,a murit mama,mai am un frate dar mare parte din bunuri erau pe numele ei.Intrebarea mea este cat are tata dreptul din succesiune si cat noi copiii?Multumesc.
Tatal dvs are 2/8 si fiecare copil cota de 3/8 din bunurile proprii si aceleasi cote dar din 1/2 din bunurile comune facute impreuna cu tatal dvs.