Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Beneficiez de custodie copil in caz de divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Beneficiez de custodie copil in caz de divort?

Vin in atentia dvs cu urmatoarele intrebari:

In caz de divort, dupa 2 ani de casnicie, avem un baietel de 2 ani, abia am iesit din COC (concediu de crestere copil), sunt nou angajata la o firma, am salariul mult mai mic decat sotul me pe CM, desi sunt absolventa cu studii superioare, abia am gasit un post dar fara studii superioare, am o garsoniera pe numele meu- dar platesc rata la banca si am mai achizitionat un apt cu actualul sot tot cu rata pe numele amandurora.
In aceste conditii, pot avea custodia copilului si as beneficia si de jumatate din apt?

Va multumesc anticipat!
trebuie sa divortati apoi prin partaj la notar sau judiciar-in instanta sa impartiti datoriile si bunurile dobandite in timpul casatoriei.puteti usor obtine custodia copilului dar dc mai asteptati pana la 1 oct puteti divorta la notar si imparti custodia comuna cu sotul .
Copilul il veti avea in grija si veti decide pentru el numai daca introduceti actiune pana la 1 oct. Altfel, veti decide impreuna cu privire la copil, chiar daca divortati.
Cu apartamentul, nu stiu, e nevoie de analiza acte.

Si daca introduceti actiunea de divort inainte de 1 oct., sotul poate, daca doreste, sa solicite ulterior sa luati impreuna deciziile referitoare la copil.
Stimata doamna,

Va multumesc pentru raspuns!
Daca depun dupa 1 octombrie actiunea de divort si vom lua decizii impreuna referitor la copil, voi mai beneficia de pensie alimentara? Sotul incearca sa determine ca eu nu am bani si sa obtina el custodia copilului.
referitor la apt, este pe numele amandurora, el Debitor si eu codebitor, dar el a platit avansul la banca. mai pot beneficia in aceste conditii de jumatate din apt?
E dificil daca nu aveti venituri.
De pensie de intretinere nu beneficiati dv., ci copilul.
De apartament veti avea parte in masura in care dovediti contributia dv. la el si, eventual, ce situatie locativa aveti, ce sulta pouteti achita etc.