Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bransament apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bransament apa rece

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc cu 4 nivele si furnizorul de apa rece este Apa Nova. EU am centrala si doresc sa am bransament separat la apa rece. Doresc sa fac aceasta separare ptr a nu ramane fara apa rece din cauza vecinilor.
A mai facut cineva o astfel de lucrare si care este procedura?
Eu doresc sa am contract separat cu furnizorul si sa elimin asociatia in relatia mea cu acest furnizor.
Multam!
Asa cum sunt construite blocurile din RO (desigur, cele mai vechi) este mai greu sa va rezolvati prea lesne problema. Am auzit ca furnizorii ”monopolisti” - care pana de curand refuzau orice discutie pe aceasta tema, au inceput sa mai piarda teren - prin Constanta, Braila si mai stiu eu pe unde. Faza este ca daca sunteti singura care doriti separarea de masura, chiar ca este greu.
Cum spuneam, actualmente distributia utilitatilor in blocurile mai vechi se face pe verticala, astfel incat furnizorul incheie un contract de furnizare ”la grupa mare” - adica cu asociatia si cu asta basta, folosim fiecare apa spre exemplu, iar de platit platesc numai unii...
Bun, nu mai continui ca se stie ce patesc cei care-si achita intretinerea, ba mai mult stim si ce patesc ceilali: consuma in continuare fara nici-o problema.
Dvs. ar trebui sa mergeti la as. prop. sa ”testati” terenul acolo; daca sunt mai multi proprietari care doresc acest lucru, este bine, se procedeaza ca la gaze, se monteaza o teava mai groasa pe casa scarii si de acolo, prin apometre se alimenteaza apartamentele - pe orizontala - bineinteles cu un deranj destul de mare , tevi prin toata casa, etc...
Un alt mod de separare de masura ar fi cel propus parca de @johnpescar: la subsol se monteaza un distribuitor (o teava cu diamertu mai mare) din care ”pleaca” cate o teava pentru fiecare apartament, pe acelasi treseu ca cel vechi. Sigur, masurarea consumului se face prin apometre montate la subsol, pe distribuitor...
Ei, ar mai fi o solutie, mai costisitoare: un bransament personal, teava pana in casa si gata. Chestia este ca daca vor mai multi acelasi lucru, cam cate bransamente ar trebui?
Peste tot mai intervine inca o chestiune: canalul (apele uzate), ce faceti cu el, unde-l deversati? In conductele comune, desigur, deci, iar ai treaba cu asociatia, dar ma rog, aceasta ar fi partea cea mai simpla a separarii de masura!
In conditiile in care asociatia ”se spala pe maini” de aceasta problema, trebuie mers la furnizor si discutat care ar fi posibilitatile separarii de masura, in conditiile practice pentru apartamentul dvs.