Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contr. Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contr. Colectiv de Munca la Nivel National

am inteles ca CCMNN 2010-2014 a ramas in stadiu de proiect si nu este in vigoare;
atunci ramane cel din 2007-2010 ?
un angajator a concediat un salariat la 01.04.2011 prin desfiintare de post, dar fostul salariat a reclamat la litigii de munca aducand in discutie acest CCMNN 2007-2010 evocand art. 74 alin.3 ca nu i s-a acordat preaviz de 20 zile si dreptul la 4 ore libere pt as cauta servici... intrebarea este cum va fi platit in aceasta perioada 4 ore sau 8 ore? mi se pare incorect sa-l platesc 8 ore iar el sa stea 4....
multumesc...
De la 01 ian. 2011 CCMN a fost inlocuit de legea dialogului social. CCMN 2007-2010 a incetat in luna decembrie. Salariatul nu are castig de cauza decat daca o asemenea prevedere exista in CCM aplicabil in acest an sau in RI.
Angajatorul este obligat sa-i acorde preaviz salariatului concediat si acesta este obligat sa respecte programul normal de lucru in perioada de preaviz.
1.CCMNN 2007-2010 nu mai este in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2011,deci implicit nici prevederea art.74(3).

2.Angajatul va beneficia de perioada de preaviz in caz de concediere pt. motive ce nu tin de persoana sa,stipulata in contractul sau individual de munca.

3. Daca exista la nivel de unitate/ramura un contract colectiv de munca valabil care are stipulat ca in per. de preaviz angajatul va putea lucra 4 ore/zi fara ca reducerea timpului de munca sa-i afecteze salariul,aceasta prevedere va trebui respectata,in sensul ca salariatul
va presta 4 ore/zi si va fi platit 8,char daca vi se pare incorect.
Insa daca nu exista acel contract,sau exista dar nu are stipulata o astfel de clauza,atunci salariatul va presta in preaviz 8 ore/zi.
multumesc pt raspuns dna Ondino dar.... in acest caz fostul salariat a avut preaviz cf. CIM de 15 zile asa cum era stipulat in Codul Muncii (vechi) si CIM -ul lui ; noul cod al muncii a intrat in vigoare la sfarsitul lui aprilie daca am retinut bine..... fostul salariat invoca acel art.74 din CCMNN nou.... cum pot dovedi ca acest CCMNN nou nu a fost inregistrat la ministerul muncii?
1.Exact ceea ce a avut stipulat in cim ul sau ,adica 15 zile lucratoare reprezinta perioada de preaviz .
Minim 20 de zile lucratoare
se aplica pt. contractele de munca incheiate dupa data de 1 mai 2011,data intrarii in vigoare a Legii nr. 40/2011din 31/03/2011
pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 – Codul muncii

2.Solicitati printr-o adresa oficiala Ministerului Muncii -Serviciul Comunicare si Relatii cu Publicul ,sau Dialog Social,sa va confirme faptul ca CCMNN2011-2014 nu a fost inregistrat pana in prezent.
ContSters136493, utilizator