Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... O societate comerciala aflata in dizolvare judiciara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

O societate comerciala aflata in dizolvare judiciara poate fi declarata inactiva?

Buna ziua!
O societate comerciala cu starea q (dizolvare judiciara cf.art.237 din Legea 31/1990) poate fi declarata inactiva de catre AFP-Serv.de Inspectie fiscala?Firma are si sediul expirat, deci,evident nu functioneaza la acesta.Nu a fost publicata hot. in Monitorull Oficial,nu are lichidator numit etc!Serviciul gestiune declaratii din cadrul aFP nu a facut pana acum inactiva aceasta firma,desi are declaratii nedepuse din 2008.Concluzie:dupa noul cod de procedura (cu Ordonanta 29/2011) firma poate fi declarata inactiva sau nu??Multumesc!
raspuns DA
dar daca soc este dizolvata si nu intentionati sa faceti recurs la sentinta de dizolvare pana la urma care este problema dvs ??