Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat si director tehnic - trebuie sa imi fac CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat si director tehnic - trebuie sa imi fac CIM?

Buna ziua,

Am o firma in curs de deschidere, in care vom fi 3 asociati. Unul dintre asociati trebuie sa fie director tehnic, pentru ca asa cere legislatia IGPR pentru domeniul sistemelor de securitate.

Eu am calificarile necesare pentru a fi director tehnic si ma voi ocupa de proiectarea sistemelor. Trebuie sa imi mai fac CIM/carte de munca pentru a indeplini si acest rol?

Multumesc.
Da. Doar asociatul care e si administratorul firmei trecut in actele constitutive, nu e obligat sa aiba contract de munca. De fapt acel contract de munca va si certifica ca sunteti director tehnic conform legislatiei.
Ok, am inteles. De aici mai apare o problema: eu nu doresc salariu pentru acest post, pentru ca sunt asociat si in plus mai lucrez si la alta firma. Pot sa inregistrez CIM-ul cu salariu 0? Trebuie sa platesc ceva taxe in conditiile in care nu solicit remuneratie pentru acest post?
Nu puteti incheia un contract de munca cu salariu 0, insa puteti incheia un CIM cu fractiune de norma iar salariul sa fie minimum prevazut de lege