Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand se plateste indemnizatie de administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand se plateste indemnizatie de administrator

Buna ziua
As dori si eu sa stiu cand este obligatoriu sa platesti indemnizatia de administrator sau daca calitatea de administrator intr-un SRL trebuie platita separat sau in plus, atat timp cand mai detii si functia de director financiar cu CIM la ceeasi firma.
Indemnizatia de administrator se plateste la datele stabilite in actul de numire sau in contractul de mandat.
nu exista un contract de mandat ci doar o hotarire aga si nu exista stabilit nimic in actul de numire. cazul este pe SRL. si in acelasi timp angajatul are functie de director financiar.
singurul lucru mentionat este s-a aprobat numire administratorilor. daca nu este mentionat in actul de numire are dreptul la indemnizatie ?

Cornel Vasile a scris:

Indemnizatia de administrator se plateste la datele stabilite in actul de numire sau in contractul de mandat.

Buna ziua,
Remuneratia administratorilor se stabileste prin actul constitutiv sau prin Hot AGA.
daca nu este mentionat acest lucru se poate cere indemnizatie sau nu.
aga mentioneaza doar numirea nu si partea de remunerare si actul constitutiv nu mentioneaza nimic de salarii sau indemnizatie ,mai ales ca sunt 3 administratori denumiti unul angajat ca director general si unul ca director financiar .
exista legislatie care prevede obligatia remunerarii functiei de administrator pe langa cea din CIM
Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Remuneratia administratorilor se stabileste prin actul constitutiv sau prin Hot AGA.

Vorbim despre S.A. sau alt tip de societate ?