Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal un contract de mandat fara remuneratie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal un contract de mandat fara remuneratie pentru administratorul unei societati pe actiuni?

Este legal un contract de mandat cu titlu gratuit pentru administratorul unei societati pe actiuni? Adica administratorul sa isi desfasoare mandatul fara a fi remunerat?
art. 2.010 C.civ. - Mandatul cu titlu gratuit sau cu titlu oneros
(1) Mandatul este cu titlu gratuit sau cu titlu oneros. Mandatul dintre două persoane fizice se prezumă a fi cu titlu gratuit. Cu toate acestea, mandatul dat pentru acte de exercitare a unei activități profesionale se prezumă a fi cu titlu oneros.

(2) Dacă mandatul este cu titlu oneros, iar remunerația mandatarului nu este determinată prin contract, aceasta se va stabili potrivit legii, uzanțelor ori, în lipsă, după valoarea serviciilor prestate.
Multumesc pentru raspuns. Din interpretarea legii inseamna ca poate fi si cu titlu gratuit pentru administratorul unui Societati pe actiuni?
Si eu asa inteleg .