Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administratorul unei societati poate lucra fara cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administratorul unei societati poate lucra fara cim

Buna ziua,
Tin contabilitatea la o firma de taxi la care asociatul unic este si administrator (denumit prin actul constitutiv) , contract de adminisrare nu are, dar are CIM pentru functia de sofer taxi. Urmeaza sa mai achizitioneze inca un autoturism si sa angajeze inca o persoana pentru sofer taxi si ar dori sa isi incheie contractul lui de munca si sa ramana doar administrator dar fara remuneratie. Stiu ca administratorul are dreptul de a lucra, dar in acest caz este posibil sa continue sa lucreze zilnic pe taxi, eventual cu un contract de administrare dar fara remuneratie(doreste fara remuneratie ca sa nu mai plateasca contributii)?
Administratorul unui SRL isi poate desfasura activitatea in baza actului de numire sau a contractului de mandat.
si nu va fi o problema ca administratorul nu presteaza doar munca administrativa ci va fi sofer? nu va fi o preoblea ca nu va fi remunerat?