Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale eliberare autorizatie de functionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

eliberare autorizatie de functionare

Pentru obtinerea aprobarii de functionare a unui spatiu comercial (bauturi alcoolice, pateuri,sandwich-uri, 3 masute pe terasa - bordura , program non-stop) , la parterul unui bloc, e nevoie de acordul proprietarilor ?( toti locatarii sunt si proprietari)
Conform Legii nr. 230/2007,Art.46 transformarea locuintei in spatiu cu alta destinatie se faca numai cu acordul vecinilor care au pereti comuni cu spatiul atat pe verticala cat si pe orizontala,cu avizul asociatiei de locatari,apoi acest aviz se depune la primarie pt. eliberarea Autorizatiei de functionare si daca este cazul se cere si avizul de Mediu,Urbanism,Aviz Sanitar,Autorizarea ocuparii domeniului public,etc.