Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pv necomunicat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pv necomunicat

buna seara am fost oprit de un echipaj cu radar si a zis ca am circulat cu 83km/h in localitate cand am cerut dovada nu au vrut sa o arate si am refuzat sa semnez pv ul mentionand politistul ca nu doresc sa semnez.intrebarea mea este in felul urmator:
-au trecut 4 sapt de atunci si nu am primit pv ul acasa ce trebuie sa fac in cazul asta sa merg la afentia fiscala de unde apartin poate ca a ajuns acolo fara sa ajunga acasa sau...?multumesc
Asteptati sa va vina acasa, din momentul in care o primiti aveti la dispozitie termenul legal de contestare in instanta.
Alexandru Munteanu, Avocat
Cu siguranta va fi comunicat la adresa de domiciliu. In alta ordine de ideei, dreptul contravenientului, fie el de a plati contravaloarea amenzi ori acela de a contesta se naste in momentul in care acesta isi cunoaste in mod legal aceasta calitate, moment care coincide cu momentul comunicarii procesului verbal.