Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general d112
Discuție deschisă în Contabilitate în general

d112

Buna seara, din recentele modificari am inteles ca daca am CA in 2010 mai mica de 100 mii euro si nr mediu salariati mai mic de 3 sunt obligata sa depun D112 trimestrial.
daca vreau totusi sa o depun lunar treb sa-mi exprim optiunea printr-o declaratie pana la 25.09.2011. mi-as fi exprimat-o dar de data asta modificarile legislative m-au luat pe nepregatite si asa ca anaf-ul ma va trece automat la d112 trimestrial pe baza situatiilor financiare aferente 2010. Dar am citit ca ori de cate ori am cate o incetare de CIM treb sa depun D112 pana la 25 ale lunii urmatoare desfacerii CIM-ului???? pai in 2011 in fiecare luna imi pleaca cativa angajati???
am inteles totul corect? ca am impresia ca nu inteleg ceva....multe.
Va multumesc mult daca ma puteti lamuri si pe mine!
Daca ati avut si aveti in continuare 3 salariati exclusiv si venituri totale mai mici de 100000 EURO, veti depune D112 pentru trimestrul IV 2011 astfel:

1. Pana la 25 ianuarie 2012, cate o declaratie pentru fiecare luna a trimestrului IV a anului 2011: una pentru octombrie, una pentru noiembrie si una pentru decembrie.
2. Daca desfaceti contractul de munca al unuia din cei 2 salariati in octombrie 2011, atunci veti depune D112 pentru octombrie 2011 pana la 25 noiembrie 2011, iar declaratiile pentru noiembrie si decembrie 2011 le veti depune pana la 25 ianuarie 2012.
3. Daca desfaceti contractul de munca al unuia din cei 2 salariati in noiembrie 2011, atunci veti depune pană la 25 decembrie 2011, doua D112: una pentru octombrie 2011 și una pentru noiembrie 2011, urmand ca D112 aferenta lunii decembrie 2011 sa o depuneti pana la 25 ianuarie 2012.
4. Daca desfaceti contractul de munca al unui salariat in luna decembrie 2011 veti depune declaratiile aferente celor 3 luni ale trimestrului IV 2011, pana la 25 ianuarie 2012.
Gabrielle Monique a scris:

Daca ati avut si aveti in continuare 3 salariati exclusiv si venituri totale mai mici de 100000 EURO, veti depune D112 pentru trimestrul IV 2011 astfel:

Pt obligativitatea de a depune D112 trimestrial pentru trim IV 2011, trebuia sa indepliniti conditiile de mai sus in anul precedent (adica 2010), fara obligativitatea ca aceste conditii sa existe si in prezent. Sinteti obligat la depunerea trimestriala, indiferent ce conditii sint in prezent, daca la 31.12.2010 indeplineati conditiile mentionate.
Pt incadrarea sau nu in obligativitatea depunerii trimestriale in anul 2012, conditiile se refera la datele din anul 2011.
Va multumesc frumos, acum sunt lamurita.