Forum Discuţii juridice Achiziţii publice periada garantie de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

periada garantie de participare

In calculul periadei de garantie de participare la licitatie, ziua de deschidere a ofertelor se ia in calcul?
ex. deschidere oferte in 30.08
perioada de valabilitate oferta: 60 zile
garantie valabila pana in 28.10
Multumesc anticipat celor care au sa raspunda.
Cele 60 de zile se numara incepand cu 1 Septembrie, ziua in care s-a deschis oferta nu se ia in calcul.
garantia trebuie sa fie valabila in ziua in care se deschid ofertele, deci timpul curge din acea zi. Ipoteza: daca se adjudeca si se inchie contractul in aceeasi zi?
daca garantia este valabila pana pe 29/10/11 nu e motiv de excludere daca in scrisoare scrie ca e valabila 60 zile pana in data de 29