Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Terminare CCC fara intoarcere la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Terminare CCC fara intoarcere la locul de munca

Luna viitoare se termina concediul pentru crestere al copilului dar mi-am gasit alt loc de munca. Nu am inteles clar care ar fi pasii care trebuie sa-i urmez, faptul ca eu am contractul de munca suspendat, mai necesita o cerere de demisie? Ar trebui sa finalizez ceva la vechiul loc de munca sau nu mai am nici o obligatie fata de ei?
Va prezentati la locul de munca, chiar si inainte de expirarea CCC, la comp.Resurse umane, le spuneti de intentia dvs. si ei stiu ce sa faca. Va vor face mai intai incetarea suspendarii CIM, apoi incatarea CIM cu data cu care doriti.
Va sfatuiesc sa nu demisionati pentru ca va ia mai mult timp (preaviz). Incercati prin acordul partilor (art.55b din Codul muncii) si plecati le o data de comun acord cu angajatorul.
Aveti obligatii fata de angajator in cazul in care trebuie sa faceti predarea postului sau alte datorii la acesta.
buna,si eu sunt in aceeasi situatie,doar ca mie mi s-a terminat deja si e multa bataie de cap,trebuie sa mergi la locul de munca unde ai lucrat si sa te dea in preaviz,eu asa am patit,inca mai am de stat in preaviz si am inteles ca trebuie sa-ti faci cerere de revenire la locul de munca si trebuie sa mergi la medicul de medicina muncii sau la medicul de familie,sa-ti completeze fisa de aptitudini,cum ca esti apta pt.reanceperea activitatii, :wave:eu sunt la aceasta faza,te mai tin la curent cu tot ce trebuie facut.:wave::luck:
daridannah a scris:

buna,si eu sunt in aceeasi situatie,doar ca mie mi s-a terminat deja si e multa bataie de cap,trebuie sa mergi la locul de munca unde ai lucrat si sa te dea in preaviz,eu asa am patit,inca mai am de stat in preaviz si am inteles ca trebuie sa-ti faci cerere de revenire la locul de munca si trebuie sa mergi la medicul de medicina muncii sau la medicul de familie,sa-ti completeze fisa de aptitudini,cum ca esti apta pt.reanceperea activitatii, :wave:eu sunt la aceasta faza,te mai tin la curent cu tot ce trebuie facut.:wave::luck:

Nu vad nici o obligatie in a dovedi ca esti "apt de munca" cat timp demisionezi. Daca doresc sa efecuezi preavizul trebuie sa te accepte si asa, altfel pot aproba demisia si pot renunta la preaviz.
Daca nu esti "apt de munca" sau nu te prezinti la medic ce fac?
te concediaza?????????:P
Daca depui demisia in prima zi in care te prezinti la locul de munca, stai 15 zile preavizul si pleci, in cazul in care nu iti accepta demisia cu data depunerii, nu te pot obliga la un termen mai mare de 15 zile.
adelaida_07, utilizator
La reluarea activitatii, dupa o perioada mai mare de 30 de zile, se cere avizul medicului de medicina muncii.
Daca aveti de gand sa incetati CIM imediat, nu mai vad necesitatea acestui aviz pentru ca il veti cere pentru noul loc de munca.
tudorvaleriu a scris:

Va prezentati la locul de munca, chiar si inainte de expirarea CCC, la comp.Resurse umane, le spuneti de intentia dvs. si ei stiu ce sa faca. Va vor face mai intai incetarea suspendarii CIM, apoi incatarea CIM cu data cu care doriti.
Va sfatuiesc sa nu demisionati pentru ca va ia mai mult timp (preaviz). Incercati prin acordul partilor (art.55b din Codul muncii) si plecati le o data de comun acord cu angajatorul.

Aveti obligatii fata de angajator in cazul in care trebuie sa faceti predarea postului sau alte datorii la acesta.

Domnule Tudor va rog mult sa ma sprijiniti si pe mine cu suport de prezentare a unei cereri de intoarcere din CIC. Am citi toare raspunsurile dv si mi se par f concise si la subiect. pentru inceput doresc un model de cerere de intoarcere din CIC ...cat mai oficial si bine incadrat...am la fel ca alte mame pb in ce priveste revenirea pt ca am primit refuzul din partea patronului de a mai ma primi inapoi la munca. Doresc mult modelul de cerere de incetare a suspendarii CIM si reincepere a activitatii incepand cu 15 ian. poate impresionez cu cererea...:dance3: .....Multumrsc mult!