Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Terminare CCC fara intoarcere la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Terminare CCC fara intoarcere la locul de munca

Luna viitoare se termina concediul pentru crestere al copilului dar mi-am gasit alt loc de munca. Nu am inteles clar care ar fi pasii care trebuie sa-i urmez, faptul ca eu am contractul de munca suspendat, mai necesita o cerere de demisie? Ar trebui sa finalizez ceva la vechiul loc de munca sau nu mai am nici o obligatie fata de ei?
1. Cererea arata in felul urmator:
Domnule Administrator (Director),
Subsemnata ___________ salariata la (sectia, comp.) _________ prin prezenta va solicit incetarea suspendarii contractului individual de munca pentru concediul de cresterea a copilului pana la 2 ani si reluarea activitatii, in baza aceluiasi contract individual de munca, incepand cu data de __________.
Data _________ Semnatura _____________
Domnului Administrator (Director) al SC _____________

2. Data de reluare a activitatii este prima zi dupa ce copilul implineste 2 ani.
3. Angajatorul este obligat sa faca decizie de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii.
4. Apoi, daca nu mai are nevoie de dvs. va poate concedia cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti beneficia de indemnizatie de somaj.
5. Sa nu demisionati (art.79 din Codul muncii) sau sa faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) pentru ca nu veti mai beneficia de indemnizatie de somaj.

Va multumesc foarte mult domnule TudorValeriu!:D
Buna dimineata."rasfoind"forumul si cautand raspunsuri,am gasit aceasta discutie interesanta si de mare ajutor.
Si eu multumesc domnului Tudor Valeriu,pentru claritatea mesajelor si ajutorul dat:thumbup:.