avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj-constructie pe terenul unui tert
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj-constructie pe terenul unui tert

Buna seara!
Nu am gasit o discutie similara pe forum si de aceea postez aici. Sper sa ma ajutati sa gasesc o solutie.
A si B, casatoriti. A contracteaza un credit pt nevoi personale. Din banii primiti sotii construiesc o casa pe terenul parintilor lui B. Achita o mica parte din credit, divorteaza si A, care este evacuat din aceasta locuinta, promoveaza partaj bunuri comune. Asadar B ramane in casa construita de ei in curtea parintilor iar A ramane cu rate de achitat pe multi ani (plus dobanzile aferente), deoarece imprumutul este numai pe numele lui, Creditul este garantat doar cu veniturile lui A.
Nedumerirea mea este: din ce este constituita masa partajabila, modalitati de partajare si in functie de asta, cum se achita creditul (bineinteles de catre titular).
Am incercat sa fiu cat mai concisa.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Intamplator sau nu ma aflu in aceeasi sityyuatie, acuma dumneavoastra cine sunteti, A sau B din tot textul relatati????
Rew. Masa partajabila se compune atat din active ceea ce reprezinta bunurile propriuzise, dobandite in timpul casatoriei, ( mobilaa, etc....) cat si pasivele (creditele bancare contraactate in timpul casatoriei, chiar daca acestea sunt contractaate doar de unul dintre soti. In conformitate cu prevederile art 30 si 32 Codul familieei, toate acestea sunt bunuri comune si se supun masei paartajabile.
Nu am inteles faza cu evacuarea, dar cu siguraanta aceasta NU sa facut prin hotaraare judecatoreasca, parerea mea. fata de respectivul bun, constructie B asa cum ati denuimit subiectii are un drept de RETENTIE si are posibilitaatea unei actiuni in pretenti fata de bunul edificat cu materialele achizitionate din veniturile comune sotilor, cu atat mai mult cu cat acestea sunt urmare a creditului in cauza ce face parte din masa opartajabila, daca sa introdus bineenteles. Avem un sub comun rau poate chiar IDENTIC.
A este reclamant, B este parat.
,,Evacuat" este un fel de a spune, mai pe romaneste A a fost dat afara din casa.
Dupa cum am spus, A promoveaza partaj bunuri comune. Problema este - ce variante de partajare concrete sunt, avand in vedere situatia de mai sus.
Variantele sunt nenumarate. Nu stim pentru care parte va interesati, fiecare ce doreste, fiecare de ce se teme, cata energie de a se razboi are fiecare dintre parti...
Partajul este o problema complexa, pentru analiza unui caz concret e nevoie de situatia de fapt, de acte, de analiza eventualelor probatorii, incercari de negociere, analiza probatoriului probabil al partii adverse...
POate in functie de toate astea se ajunge la o mediere, al o intelegere, poate se ajunge la un partaj de 3 ani in instanta...
Eu ce varianta sa va spun? Ca nu stiu cine ce anume cere.
buna ziua.
imobilul este bun comun al sotilor. "evacuarea " s-a facut ilegal, amandoi sotii au acelasi drept de a locui in casa respectiva.
creditul bancar il va plati debitorul, adica cel care l-a contractat . dar sunt multe de discutat referitor la acest aspect . :)
probabil ca A si-a desemnat un aparator care in mod sigur va sti sa aleaga varianta optima pentru clientul sau . :thumbup:
Fata de asa zisa evacuare a lui A, acesta are posibilitatea unei cai de atac, actiune in REINTEGRARE in domiciliul conjugal, insa trebuie a indeplini unele conditii cerute de lege.

Alte discuții în legătură

Divort ContSters86398 ContSters86398 bun ziua as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns impreuna cu sotul meu am construit o casa pe terenul socrului-pe numele acestuita Daca ar fi sa ... (vezi toată discuția)
Partaj coachizitie andreicosminus andreicosminus X si Y, in calitate de concubini, pe data de 01.06.2008 contracteaza un imprumut in banca in valoare de 20000 lei, pe 20 de ani, insa pe contractul de imprumut ... (vezi toată discuția)
Ma poate evacua?? Lisa_38 Lisa_38 Buna ziua. Sunt in proces de partaj de aproape doi ani. Problema este ca sotul meu care a parasit domiciliul, introducand actiune de divort, acum in timpul ... (vezi toată discuția)