avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită legalitate
Discuție deschisă în Executare silită

legalitate

buna dimineata,exista o cale de rezolvare legala ptr a putea da in judecata pe o pers care a obtinut un credit si nu achita lunar ratele?
intreb eu in calitate de co-debitor ce-i pot face acestei persoane,va rog???
ba mai mult eu sunt anuntat de banca ca voi fi executat silit va rog!!!!
lalisa a scris:

buna dimineata,exista o cale de rezolvare legala ptr a putea da in judecata pe o pers care a obtinut un credit si nu achita lunar ratele?
intreb eu in calitate de co-debitor ce-i pot face acestei persoane,va rog???
ba mai mult eu sunt anuntat de banca ca voi fi executat silit va rog!!!!


Incercati sa formulati o contestatie la executare...daca nu ati renuntat la beneficiul diviziunii si discutiunii.
Informativ:
[ link extern ] /
Ideea este ca acel debitor ar trebui sa aiba/detina in proprietate si "bunuri urmaribile (mobile/imobile)"...altfel...nu mai zic nimic, va dati seama si dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrainare imobil in timpul executarii altui imobil ContSters194995 ContSters194995 Buna ziua, Daca o persoana este garant ipotecar intrat la executare si mai are alte imobile pe numele lui, poate sa instraineze acele imobile in timpul sau ... (vezi toată discuția)
Imprumut ifn nicol-dd nicol-dd Buna ziua. Am o colega care a luat un imprumut de la C.A.R. Metropolitan iar din diverse motive nu a reusit sa plateasca trei rate. Conform contractului in ... (vezi toată discuția)
Amanare poprire calytul calytul Pot face o adresa la exectorul bancar prin care sa demonstrezez ca eu ca si girant am rate mai mari decat salariul, si sa nu-mi puna poprire pe salar.? Conform? (vezi toată discuția)