Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu avocatul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu avocatul

In urma cu un an cineva a angajat un avocat pt o speta civila-granituire, pe care anterior i-l cunostea(in urma cu 10 il mai angajase tot pentru o speta civila). Acum pentru sumele de bani primite a dat chitanta dar evita sa faca contract cu acea persoana.De un an de zile taraganeaza situatia.Este corest cum a procedat?
Lipsa unui contract ce prejudiciu poate sa aduca acelei persoane(are 67 ani)?
In lipsa unui contract de asistenta juridica, avocatul nu poate actiona in calitate de aparator al unei parti si nici nu poate da chitanta, deoarece onorariul avocatial se stabileste exclusiv in temeiul contractului de asistenta juridica, fiind un element esential al acestuia.
pe o chitanta scrie doar onorar avocat , iar pe alta onorar dosar(numar dosar si Tribunal din localitate). Ce trebuie sa inteleaga D-na... sunt considerate "consultatii"?Lipsa fiind Contractul de asistenta juridica?
Nu pot fi considerate nicicum. Nici activitatea de consultanta juridica nu poate fi exercitata de avocat decat daca exista un contract de asistenta juridica semnat cu clientul.