Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract

Buna ziua,
am un angajat care este incadrat din data de 18.08.2011 pe perioada determinata pe 3 luni si pe data de 19.09.2011 a inaintat o cerere in care solicita concediu fara plata, vreau sa stiu daca trebuie sa fac o decizie de suspendare contract, si trebuie sa transmit revisalul ?
Trebuie.
Transmiterea se face cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile.
Da. Trebuie sa completati si sa transmiteti revisalul in baza cererii depusa de salariat.
Este bine sa faceti o decizie de suspendare a CIM avand in vedere solicitarea scrisa de concediu fara plata si numarul de zile de concediu fara plata.In termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii trebuie sa le inregistrati in registru.
factorZ a scris:

Trebuie.
Transmiterea se face cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile.

Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.