avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract

Buna ziua,
am un angajat care este incadrat din data de 18.08.2011 pe perioada determinata pe 3 luni si pe data de 19.09.2011 a inaintat o cerere in care solicita concediu fara plata, vreau sa stiu daca trebuie sa fac o decizie de suspendare contract, si trebuie sa transmit revisalul ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 29 Septembrie 2011
Trebuie.
Transmiterea se face cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile.
Da. Trebuie sa completati si sa transmiteti revisalul in baza cererii depusa de salariat.
Este bine sa faceti o decizie de suspendare a CIM avand in vedere solicitarea scrisa de concediu fara plata si numarul de zile de concediu fara plata.In termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii trebuie sa le inregistrati in registru.
factorZ a scris:

Trebuie.
Transmiterea se face cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile.


Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consemnare sporuri si cfs in revisal NBIA NBIA Buna seara As vrea sa stiu daca in revisal trebuie consemnate lunar sporurile ocazionale si concediile fara salar? Daca da, care sunt termenele de ... (vezi toată discuția)
Trimitere revisal suciugeorgeta suciugeorgeta Pentru suspendarea contractului pentru concediu ingrijire copil cu data de 01.04.2012 ,cade intr-o zi de duminica, pot transmite revisalul inainte sau trebuie ... (vezi toată discuția)
Revisal IARCA IZABELA IARCA IZABELA Care este data limita de depunere REVISAL. (vezi toată discuția)