Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consemnare sporuri si cfs in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consemnare sporuri si cfs in revisal

Buna seara

As vrea sa stiu daca in revisal trebuie consemnate lunar sporurile ocazionale si concediile fara salar? Daca da, care sunt termenele de trasmitere?
HG nr.500/2011 prevede :
art.4 alin.2 : Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
Exemple:

In luna septembrie un angajat are salar de incadrare 804 ron si spor de weekend 20 ron, sa inteleg ca pana in 20.10.2011 trebuia sa transmit in revisal cei 20 ron ca spor pe luna septembrie?

Un alt angajat a fost in concediu fara salar toata luna septembrie, trebuia transmis pana la 20.09.2011 in revisal ca si suspendat pe perioada 01.09.2011 - 30.09.2011?
Buna ziua,
Am si eu un angajat care si-a facut cerere pentru concediu fara salar pentru perioada 01.11.2011 - 31.12.2011 pentru motive personale. Il inregistrez in revisal sau nu? Si daca da in ce termen?
roxi8423 a scris:

Buna ziua,
Am si eu un angajat care si-a facut cerere pentru concediu fara salar pentru perioada 01.11.2011 - 31.12.2011 pentru motive personale. Il inregistrez in revisal sau nu? Si daca da in ce termen?

Da, se inregistreaza in REVISAL numai daca s-a dispus suspendarea c.i.m. .... Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.