Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare

As dori sa aflu care sunt cond de admisibilitate a actiunii in evacuare a sotului, atat timp cat sotia a plecat o vreme de acsa, in 6 octombrie au a 2 infatisare la divort, si sotia ar vrea sa se intoarca acasa dar ar vrea sa-l evacueye.
Va multumesc
Daca nu locuieste acolo nu o puteti evacua.
Asteptati sa revina in locuinta ca sa...aveti ce evacua.
Daca vreti neaparat o asemenea actiune.:)

avocat Claudiu Lascoschi
Ea vrea sa/l evacueze, nu el. El sta bine mersi in casa si ea trebuie sa doarma pe la alti
Daca este vorba despre un apartament proprietate comuna in devalamasie , proprietate comuna a celor doi soti , dobandit deci in timpul casatoriei , sotul este indreptatit sa revina in acest apartament intrucat acesta ii apartine si lui.
Daca este bun comun , atunci puteti sa i puneti in vedere sa paraseasca respectivul imobil , si in caz de refuz va adresati instantzei de judecata cu o actiune in evacuare, daca aveti intr-adevar motive intemeiate (comportament agresiv , violent etc.)
Daca este bun propriu , acesta savarseste infractiunea de tulburarere de posesie , este necesara o plangere penala prealabila introdusa la organele politiei judiciare in termen de 2 luni de la data la care dvs ati cunoscut sau ati fi putut cunoaste pe faptuitor.
Succes :)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Aceste motive intemeiate care ar fi?
Daca nu e vorba de agresivitate, violenta ci doar sotia nu mai doreste sa locuiasca impreuna cu el pana la solutionarea partajului, mentionez ca este bun comun!
Va multumesc
in acest caz , din punctul meu de vedere , n-ar exista temei pentru o actiune in evacuare...
simpla dorintza a acesteia nu constituie motiv pentru admisibilitatea actiunii.
Alte motive ar exista?