Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare sot din domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare sot din domiciliu

sotia fratelui meu vrea sa divorteze si a introdus cerere de divort. Au doi copii , apartamentul in care locuim este al fratelui mostenit de la parintii nostri . Cum poate fi evacuata sotia acestuia din apartament daca are domiciliul acolo si nu vrea sa paraseasca apartamentul?
Pana la pronuntarea divortului apartamentul in care locuiesc sotii este considerat domiciliul comun al sotilor! Ca atare , pana la pronuntarea sentintei de divort care sa ramana definitiva si irevocabila , fratele dvs nu poate sa-si evacueze sotia!B-)
pt. motive temeinice, fratele dvs. ar putea solicita evacuarea sotiei , pe calea ordonantei presedintiale .
taxa de timbru pt. aceasta actiune este de 10 ron .
instanta competenta este instanta unde se judeca actiunea de divort.
doar daca il bate, il ameninta... are un comportament violent, atunci poate fi urgent evacuata.
Trebuie ca fratele dvs sa aiba un motiv intemeiat pentru care poate cere instantei evacuarea sotiei inainte de pronuntarea divortului.
1. Evacuarea sotiei poate fi solicitata instantei pe calea dreptului comun numai dupa ce hotararea de divort a ramas irevocabila, deoarece dupa desfacerea casatoriei aceasta va avea calitatea de tolerat, nemaifiind sotia proprietarului in imobilul caruia locuieste.

2. Evacuarea sotiei poate fi facuta si in timpul procesului de divort pe calea ordonantei presedintiale dar numai pentru motive foarte bine intemeiate si cu indeplinirea cumulativa a celor trei conditii generale impuse pentru admisibilitatea oricarei cereri de ordonanta presedintiala, astfel cum sunt prevazute in art. 581 C.pr.civ.:
- urgenta masurii;
- vremelnicia masurii;
- neprejudecarea fondului.
Inainte de luarea acestei decizii in timpul casatoriei, sotul trebuie sa se gandeasca la faptul ca cea pe care doreste sa o evacueze este inca si va ramane mama copiilor lui...;)