Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copil

Daca in septembrie 2011 este termenul de divort,pot cere o ordonanta prezidentiala pentu a putea sa-mi vizitez fetita si sa-mi petrec weekendul cu ea.Momentan copilul este cu mama ei care a parasit domiciliul conjugal si s-a mutat inapoi la parinti,si a intentat actiune de divort cu termen in septembrie.Va multumesc
daca nu exista intelegere intre dvs si sotie, cereti pe calea ordonantei presidentiale, program de vizita.
Da, puteti formula pe rolul instantei o actiune de ordonanta presedintiala vizitare minor, insa pentru admiterea acesteia este necesar sa probati existenta celor 3 conditii prevazute de art. 581 c.proc.civ.-urgenta, vremelnicia si neprejudecarea fondului.
Angajati avocat.