Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta presedentiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta presedentiala

sunt in proces pt. custodia fetitei ,am primit pe data de 1 din parte avocatei lui cerere de ordonanta presedentiala prin care cerea dreptul de a vedea fetita pina se va redacta hotarirea dar in data de 2 iulie a ajuns si hotararea, ce rol mai are aceasta cerere?trebuie sa ma mai duc la tribunal sau trebuie sa iau in considerare doar hotararea.
Probabil ca a cerut prin ordonanta presedintiala dreptul de a vizita copilul, pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de incredintare.
Prezentati-va la termenul de judecata si aratati ca s-a redactat sentinta, ca v-a fost comunicata urmand ca aceasta sa ramana definitiva la data de...
av.M.Hornea
Daca asa se solicita prin cererea de ordonanata presedentiala va trebui sa va prezentati la termen si sa sa formulati o intampinare pe calea careia sa aratati ca nu sunt indeplinite conditiile admiterii ordonantei si solicitati respingerea ei ca neimtemeiata, sens in care veti depune si o copie a sentintei de divort.
Conditiile ca o ordonanta presedentiala sa fie admisa sunt cele prev. de art.581 c.proc.civ si anume urgenta, vremelnicia si neprejudecarea fondului.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat