Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Absolvent (neabsolvent) de liceu - ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Absolvent (neabsolvent) de liceu - ajutor de somaj

Buna ziua, as avea o intrebare, daca poate sa ma ajute cineva: am un nepot care a terminat liceul dar nu a luat bac-ul nici in vara nici acum in toamna. Intrebarea ar fi: poate beneficia de ajutor (indemnizatie) de somaj. Multumesc daca poate cineva sa scrie ceva si va doresc toate cele bune si un weekend placut :luck:=D>
Buna ziua. Nepotul dvs. ar fi beneficiat de ajutor de somaj daca si-ar fi depus dosarul in termen de 60 de zile de la finalizarea studiilor de liceu.
Ariel_tm, utilizator
Multumesc mult, finalizarea fiind considerata cand ? iunie 2011 ?. Merci
Probabil in iunie, cind s-a incheiat situatia anului scolar. Oricum, si daca cele 60 de zile se calculeaza incepind cu luna iulie, este tirziu acum... :(
1. Absolvent de liceu este cel care a terminat si ultimul an si nu are nici o corigenta.
2. Absolventul de liceu poate fi cu sau fara bacalaureat.
3. Data absolvirii este precizata in adeverinta data de scoala si este data la care s-a terminat anul pentru toti elevii ultimului an sau data cand elevul respectiv a luat ultima corigenta.