avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare proces verbal pentru masurile impuse?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare proces verbal pentru masurile impuse?

Pe scurt: restante salariale de la firma X si restante salariale de la firma y-unde am lucrat ulterior, apartinand aceluiasi individ.ITM sesizata, face control la firma Y, individul declara pe propria raspundere ca nu are cunostiinta de firma X, aceasta in prezent nu mai are sediu sau activitate;proces verbal de sanctiune si masuri impuse pentru achitarea restantelor salariale.Contestatie pe motiv ca suma solicitata de mine la ITM reprezinta restantele pentru X+Y.Ce se intampla acum? Anularea in totalitate a masurilor impuse sau judecatoarea poate stabili masurile impuse la valoarea celor de la firma Y urmand ca pentru cele de la firma X sa ma judec separat?
Cel mai recent răspuns: nitmar , utilizator 19:08, 11 Septembrie 2008
Este mai bine sa detaliati problema dvs, astfel incat sa punem gasi o solutie.
1. Cine a facut contestatie si pe ce motiv?
2. Cine a solicitat anularea masurilor impuse?

Din cate a, inteles, ITM-ul a dispus ca masura achitarea restantelor salariale pana la o anumita data. In caz de neplata, angajatorul este pasibil de sanctionare cu amenda.
Dvs aveti posibilitatea de a va recupera drepturile salariale restante formuland o actiune in instanta. La cerere puteti atasa copie de pe procesul verbal de control intocmit de catre ITM.
Am facut plangere,nu aceasta este problema,inca nu am intrat in instanta.El a contestat procesul verbal al ITM in instanta si respectiv masurile impuse.Eu in plangerea catre ITM solicitasem suma de 25 mil (totalul restantelor salariale) Nu stiu daca in respectivul proces-verbal ITM precizeaza suma sau doar se refera la restante salariale .Avocatul lui incearca sa induca in instanta ideea ca prin aceste masuri impuse a doua societate - unde s-a facut controlul si s-a aplicat sanctiunea contestata- e obligata sa plateasca si restantele salariale de la prima societate.Daca instanta va avea aceeasi parere, va fi obligat sa plateasca doar restantele salariale de la a doua societate sau se va anula procesul verbal pe motiv ca masurile impuse cumuleaza restantele salariale de la cele doua societati.Mentionez ca cele doua societati desi apartin aceluiasi individ au denumiri diferite si s-au incheiat contracte diferite- pe care nu le-a depus la ITM.
2. Daca sanctiunea este pe societate in plangere poti sa intri ca petent persoana fizica?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2008
nitmar, utilizator
ITM-ul trebuia sa incheie 2 procese-verbale , cate unul pentru fiecare firma.
Nu a putut sa faca control la prima firma,aceasta a activat doar in perioada estivala,nu avea sediu, iar individul a dat declaratie pe proprie raspundere ca nu are cunostiinta de existenta ei.
Procesul verbal a fost incheiat doar pt a doua firma,dar in sesizarea ITM eu solicitasem toata suma si probabil acest lucru se dezbate acum pe fond.Instanta are calitatea sa impuna o suma mai mica decat cea solicitata de mine,respectiv restanta de la a doua societate sau se poate anula tot procesul verbal pentru asa ceva?
El poate sa intre petent pe persoana fizica in aceasta plangere contraventionala desi sanctiunea a fost stabilita pe societate?
Instanta are posibilitatea de a anula procesul-verbal de control daca acesta este intocmit cu nerespectarea prevederilor legale.
Dvs trebuia sa faceti doua sesizari la ITM, cate una pentru fiecare societate unde ati lucrat. Instanta poate sa va acorde numai drepturile restante rezultate in urma activitatii la firma la care s-a incheiat procesul-verbal.
ITM-ul nu avea cum sa stabileasca sumele restante pentru o societate unde nu a efectuat control.

Alte discuții în legătură

Executare hotarare judecatoreasca nitmar nitmar Pe scurt: am facut plangere la itm pentru restante salariale, itm a aplicat societatii amenda si i-a obligat la plata restantelor, patronul a contestat in ... (vezi toată discuția)
Copie hotarare judecatoreasca nitmar nitmar cum pot obtine o copie dupa o hotarare judecatoreasca in care sunt parte interesata fara a fi fost parte in proces- decat ca martor (pentru restante ... (vezi toată discuția)
Amenda itm ramolex ramolex buna seara. ma confrunt cu urmatoarea situatie: o fabricuta de paine are nevoie de un angajat si pe cale de consecinta publica un anunt in ziar. in ... (vezi toată discuția)