Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita

Buna, va rog sa ma lumineze cineva in urmatoarea problema.Am depus o contestatie la executare prin care am cerut ca prin incheiere sa se suspende executarea pana la solutionarea contestatiei. Am cerut aceasta pentru ca peste douazeci de zile are loc o licitatie cu scoatere la vanzare a unor bunuri ale societatii. Problema este ca s a fixat un termen pe o data de dupa scoaterea la vanzare a bunurilor. Ce ar trebui sa fac? O ordonanta presedintiala? Sau o cerere de preschimbare de termen ? Va multumesc anticipat
In Constanta, slabe sanse...
Vezi 25052/212/2011, 25051/212/2011, 25664/212/2011 s.a.
Suspendarea provizorie a fost respinsa. Problema e ca nu stiu motivarea. Probabil ca instanta nu a cosiderat o urgenta. Am depus cautiunea, am timbrat-o dar degeaba.
In fine asta e . Acum problema este cautiunea cum se returneaza? Se face o cerere pe care o admite instanta? Si mai departe? Ce trebuie sa fac?
Multumesc
Cum a fost motivata cererea de suspendare provizorie?
Borza a scris:

Suspendarea provizorie a fost respinsa. Problema e ca nu stiu motivarea. Probabil ca instanta nu a cosiderat o urgenta. Am depus cautiunea, am timbrat-o dar degeaba.
In fine asta e . Acum problema este cautiunea cum se returneaza? Se face o cerere pe care o admite instanta? Si mai departe? Ce trebuie sa fac?
Multumesc

Da, se face cerere catre instanta, pt restituire cautiune. Este necontencioasa.
Dar daca aveti pe fond contestatie la executare cu suspendarea executarii, se va deduce din cautiune cea pt fond. Asa ca recomandarea este sa pastrati cautiunea pana la ramanerea def. a unei hotarari pe fond.
Multumesc. Totusi nu exista pericolul de a fi oprita cautiunea in datoria pe care o are debitorul fata de creditor?
In momentul platii cautiunii s-a scris pe chitanta nr. de dosar al cererii de suspendare provizorii.
Deci pot sa o folosesc si la celalalt dosar?