Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

insarcinata

Buna ziua,
As dori sa ma lamuresc cu urmatoarea chstiune: daca sunt insarcinata acum, si nu am lucrat si cotizat nimic la stat, nu exista nici un ajutor de la stat ca viitoare mamica? nu exista nici o portita cumva ?mentionez ca in 2010 am lucrat doar 4 luni.
Multumesc
Veti primi doar alocatia de 200 de lei. Pentru a primi indemnizatia trebuie sa fi lucrat 12 luni inaintea nasterii.

Nu poti primi ajutor de la stat daca nu ii dai statului nimic, asta este o idee cominstoida.
Alexandru Munteanu, Avocat
1. Cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 830 din 10 decembrie 2010) si completata cu modificarile aduse de Legea 132/2011 (publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 452 din 28 iunie 2011).

2. Dupa ce va documentati reveniti cu intrebari poate rezolvam problema.
excuseme a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma lamuresc cu urmatoarea chstiune: daca sunt insarcinata acum, si nu am lucrat si cotizat nimic la stat, nu exista nici un ajutor de la stat ca viitoare mamica? nu exista nici o portita cumva ?mentionez ca in 2010 am lucrat doar 4 luni.
Multumesc

Nu puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC , intrucat nu indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acesteia....veti beneficia numai de alocatia pentru copil in valoare de 200 lei.

Ca sa puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni trebuie sa aveti realizate venituri din salarii , venituri din activitati independente si venituri din activitati agricole sau sa va incadrati intr-una din situatiile silmilare prevazute de art.2 alin.7 din OUG nr.111/2010.
excuseme a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma lamuresc cu urmatoarea chstiune: daca sunt insarcinata acum, si nu am lucrat si cotizat nimic la stat, nu exista nici un ajutor de la stat ca viitoare mamica? nu exista nici o portita cumva ?mentionez ca in 2010 am lucrat doar 4 luni.
Multumesc

Care este data probabila a nasterii si in ce perioada in anul 2010 ati lucrat cele 4 luni?
Va intreb caci poate daca sunteti la inceputul sarcinii,sa va gasiti un loc de munca pt.8 luni si sa puteti valorifica cele 4 luni prestate in 2010,pt. a beneficia mai apoi de indemnzatia de crestere si ingrijire copil.
ondino a scris:

excuseme a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma lamuresc cu urmatoarea chstiune: daca sunt insarcinata acum, si nu am lucrat si cotizat nimic la stat, nu exista nici un ajutor de la stat ca viitoare mamica? nu exista nici o portita cumva ?mentionez ca in 2010 am lucrat doar 4 luni.
Multumesc

Care este data probabila a nasterii si in ce perioada in anul 2010 ati lucrat cele 4 luni?
Va intreb caci poate daca sunteti la inceputul sarcinii,sa va gasiti un loc de munca pt.8 luni si sa puteti valorifica cele 4 luni prestate in 2010,pt. a beneficia mai apoi de indemnzatia de crestere si ingrijire copil.

Nu are mari sanse de a beneficia de indemnziatia pentru CCC, decat in anumite conditi .. angajarea nu o ajuta deloc in acest caz, ii trebuie 12 luni anterioare datei nasterii copilului , iar in prezent au trecut deja 9 luni din an fara ca sa aibe realizate venituri supuse impozitului pe venit ...