Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul cod civil

In cazul unui proces aflat in derulare, se aplica Noul Cod Civil ?multumesc anticipat
Nu
Dupa cum am citit aici , Noul cod civil se aplica:
...tuturor actelor si faptelor incheiate sau, dupa caz, produse ori savarsite dupa intrarea sa in vigoare, precum si situatiilor juridice nascute dupa intrarea sa in vigoare.

www.avocatnet.ro/content/art...

Noul cod civil este postat de catre administratorul acestui forum aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Dar cu procesele care presupun incredintare minori / stabilire program de vizitare aflate pe rol ce se intampla? Se poate cere stabilirea autoritatii parintesti comune intr-un proces aflat pe rol sau trebuie deschisa alta actiune?

Ma gandesc ca in cazul altor tipuri de procese aflate pe rol nu se aplica noul cod civil , dar nici nu este posibil deschiderea altui proces dupa finalizarea celui aflat pe rol invocandu-se prevederile noului cod civil deoarece actele sau faptele au fost savarsita dupa intrarea in vigoare a noului cod civil.

In schimb orice parinte poate solicita stabilirea autoritatii parintesti comune incepand cu 1 oct.
asa incat procesele aflate pe rol la acest moment (sa zicem la instantele superioare) care presupun incrednintare/ stabilire program vizitare sunt cam degeaba si se judeca pentru ca trebuie sa se judece, urmand ca parintele interesat sa deschida o alta actiune pentru stabilirea autoritati parintesti comune.

Este posibil in acest caz sa se solicite chiar in procesul aflat pe rol stabilirea autoritatii parintesti comune?
Multumesc!