avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirii

Am inchiriat un apartament de doua camere la trei tineri proveniti din plasament avand varste cuprinse intre 21 si 22 de ani spunand ca sunt angajati. Am inchiriat ap. pe o perioada de 12 luni, iar dupa o luna au renuntat. Mi-au achitat chiria pe o luna plus garantia, iar acum sunt amenintata ca ma da in judecata daca nu le restitui complet chiria si garantia. Mentionez ca nu am incheiat nici un contract intre parti.Banii sunt ceruti inapoi de fostul lor tutore pe care nici macar nu il cunosc, spunand ca banii sunt ai lui.
Ce ma sfatuiti in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 09:40, 5 Octombrie 2011
Nu, mergeti cu notificarea de reziliere la AFP si stergeti si de acolo contractul.

Legea spune ca orice contract de inchiriere de depune la finante, peste numarul de 5 contracte se plateste CAS.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Octombrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Pentru incheierea unui contract de comodat ca propietar la ce riscuri ma supun daca chiriasul este din alt stat.
Sa va distruga apartamentul sau bunurile din el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirias marinelalisman marinelalisman am inchiriat apartament pe 5 ani si vreau sa scap de chirias. In contractul de la finante este stipulat doar faptul ca, contractul se reziliaza cu acordul ... (vezi toată discuția)
Evacuare chiriasi elyn elyn Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: Am inchiriat unei personae apartamentul si a expirat contractual de inchiriere, ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare imobil inchiriat aartist aartist In situatia in care vanzatorul vinde un imobil inchiriat (inregistrat/neinregistrat la administratia financiara), cumparatorul necunoscand acest lucru, ... (vezi toată discuția)