Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirii

Am inchiriat un apartament de doua camere la trei tineri proveniti din plasament avand varste cuprinse intre 21 si 22 de ani spunand ca sunt angajati. Am inchiriat ap. pe o perioada de 12 luni, iar dupa o luna au renuntat. Mi-au achitat chiria pe o luna plus garantia, iar acum sunt amenintata ca ma da in judecata daca nu le restitui complet chiria si garantia. Mentionez ca nu am incheiat nici un contract intre parti.Banii sunt ceruti inapoi de fostul lor tutore pe care nici macar nu il cunosc, spunand ca banii sunt ai lui.
Ce ma sfatuiti in acest caz?
Nu, mergeti cu notificarea de reziliere la AFP si stergeti si de acolo contractul.

Legea spune ca orice contract de inchiriere de depune la finante, peste numarul de 5 contracte se plateste CAS.
Alexandru Munteanu, Avocat
Pentru incheierea unui contract de comodat ca propietar la ce riscuri ma supun daca chiriasul este din alt stat.
Sa va distruga apartamentul sau bunurile din el.