Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Din nou marea noastra problema CREDITUL PRIMA CASA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Din nou marea noastra problema CREDITUL PRIMA CASA

Am fost din nou la mai multe banci pentru a vedea daca suntem eligibili pentru creditul Prima Casa.Ce se intampla?Sotul meu detine prin mostenire o casa de 65 m2 si aceasta reprezinta marea problema. Se pare ca nu conteaza in ce stadiu este casa sau macar daca poti locui in ea.Atata timp cat in acte apare o casa pe ei nu ii intereseaza daca ai unde locui.
De la marea majoritate a bancilor raspunsul a fost negativ insa au fost cateva care ne-au dat o solutie.Pot face creditul pe numele meu, pentru ca eu nu am niciun drept asupra locuintei pe care sotul meu a mostenit-o. La bancile care ne-au dat un raspuns afirmativ voi face doar eu declaratia , nu si sotul meu.
Ce parere aveti , in acest caz exista vreo neregula?

Am vazut si eu aceasta interpretare, oamenii si-au luat creditul. (Sotia avea mostenita o casa pe la tara)