Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita datorita unui angajament de plata ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita datorita unui angajament de plata nerespectat

BUN GASIT !Va rog sa binevoiti a-mi ajuta cu raspuns la intrebarile mele legate de un angajament de plata facut in fata notarului pe care debitorul nu l-a respectat .termenul de plata al imprumutului ce i l-am dat a expirat de mult iar el a 'disparut' ,acum daca deschid dosarul pt executie am vreo sansa sa recuperez ceva tinand cont ca bunurile ii sunt trecute pe numele mamei lui(tatal -decedat) ?oare la dezbaterea mostenirii cu fratii lui e posibil ca particica lui sa o treaca direct nepotilor?acest dosar odata deschis este valabil pana la achitarea totala a platii ?daca debitorul moare fara a ma despagubi urmasii preiau datoriile???de evaluarea si vinderea bunurilor confiscate cine se ocupa??va multumesc anticipat ,si sanatate maxima va doresc!
Executarea silita se face asupra bunurilor debitorului.
In cazul in care debitorul nu are bunuri sau bunurile pe care le detine sunt insuficiente sa acopere creanta integral, atunci executarea va continua pana la recuperarea totala a creantei. Trebuie sa fiti atent doar ca executarea sa nu se perime.
Dupa moartea debitorului, datoria trece asupra mostenitorilor.
Creditorul are posibilitatea sa ceara anularea actelor frauduloase intocmite de debitor, precum ar fi renuntarea la succesiune.
ContSters103772, utilizator